Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Nadleśnictwo Mrągowo nie prowadzi Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Obszar, którym zarządza o powierzchni, wydzierżawia Kołom Łowieckim, które gospodarują samodzielnie, a nadleśnictwo jedynie nadzoruje ich działalność. Koła Łowieckie gospodarują na powierzchni 79 325,39 ha jest to powierzchnia zarówno polna jak i leśna.

Na terenie nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich, z których 3 skategoryzowano jako bardzo dobre, 2 jako dobre, 2 jako średnie i 6 słabe. Wszystkie obwody należą do rejonu hodowlanego Nr II o nazwie „Wipsun".
Rejon posiada wieloletni łowiecki plan hodowlany sporządzony na lata 2023 – 2033. Wieloletni plan hodowlany ma na celu zoptymalizowanie gospodarki łowieckiej przez utrzymanie należytego składu gatunkowego i liczebnego zwierzyny, w tym struktury wiekowej i struktury płci. Na obszarze w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mragowo zinwentaryzowano w marcu 2023 roku 317 łosi, 730 jeleni, 8 danieli, 1983 saren i 79 dzików.
Nadleśnictwo nadzoruje, by stan zwierzyny w łowiskach był utrzymywany na poziomie, przy którym występują szkody w drzewostanach gospodarczo znośne. Celowi temu służy m.in. coroczne, wspólne z Kołami Łowieckimi, przeprowadzanie inwentaryzacji zwierzyny bytującej na administrowanych przez nadleśnictwo terenach.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs plastyczny „Dary Lasu” rozstrzygnięty!

Konkurs plastyczny „Dary Lasu” rozstrzygnięty!

Konkurs plastyczny „Dary Lasu" rozstrzygnięty!

Bardzo cieszymy się, że w konkursie plastycznym „Dary lasu" wzięło udział ponad 70 uczniów z 10 szkół. Młodzi plastycy, których z dumą możemy nazwać przyrodnikami w swoich pracach wykorzystali jesienne dary lasu. Prace były pełne pomysłów, kolorowe i wyjątkowo estetycznie wykonane.

Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Mimo to postanowiło przyznać następujące nagrody:

KATEGORIA 0 – III

I MIEJSCE      Maria Kuś (ZS nr 1 Mrągowo, pod opieką P. E.Chojnowskiej)

                         Stanisław Gądek (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)

II MIEJSCE     Kacper Pączkowski (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)

III MIEJSCE    Oliwia Matusiak ( SP w Szestnie, pod opieką E. Włodarczyk)

WYRÓŻNIENIA    Paweł Smoliński (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)

                                  Miłosz Szymański (SP w Warpunach, pod opieką I. Świder)

                                   Julia Siegmund  (SP w Marcinkowie, H. Całka)

 

KATEGORIA IV – VI

 I MIEJSCE    Urszula Myller ( SP w Kolnie, filia w Bęsi, pod opieką A. Jachura)

II MIEJSCE    Sebastian Grabowski ( SP w Węgoju, pod  opieką A. Watros)

III MIEJSCE   Weronika Nowak ( ZS nr 4 w Mrągowie, pod opieką L. Gosiewskiej)

WYRÓŻNIENIA  Paulina Rak (SP w Węgoju, pod opieką A. Watros)

                               Alicja Węglewska (ZS nr 1 w Mrągowie, pod opieką B.Pyrczak)

 

Jury postanowiło wyróżnić najmłodszych uczestników konkursu: Jakuba Tocewicza (SP w Marcinkowie, pod opieką E.Sańko) oraz Maję Gregorewicz (ZS nr 1 w Mrągowie, pod opieką I.Olender).

 

Wszystkich nagrodzonych wraz z opiekunami zapraszamy 3 listopada br na godzinę 12.00 na uroczyste rozdanie nagród do siedziby Nadleśnictwa Mrągowo (ul. Warszawska 49, 11-700 Mrągowo).