Asset Publisher
Lasy regionu
Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.
Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.
Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.
KLIMAT
Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.
Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:
ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm
średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC
okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.
GLEBY I SIEDLISKA
Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.
Asset Publisher
Upamiętnienie 100-lecia Niepodległości na granicy Warmii i Mazur
Upamiętnienie 100-lecia Niepodległości na granicy Warmii i Mazur

Dnia 29 września 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę miało miejsce sadzenie pięciu drzewek lipy. Trzy drzewka posadzono na terenie Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce, a dwie obok metalowego krzyża na drodze pielgrzymkowej z Reszla do Świętej Lipki, na terenie Nadleśnictwa Mrągowo, przy historycznej granicy Warmii i Mazur. Od pokoju toruńskiego w 1466 r. była to granica państwowa, wtedy to Warmia biskupia została
przyłączona do Polski, a Święta Lipka pozostała po stronie krzyżackiej. Granica ta przetrwała do I rozbioru Polski w 1772 roku.
Na uroczystość przybył Arcybiskup Senior Archidiecezji Warmińskiej Edmund Piszcz, Poseł na Sejm RP Jerzy Antoni Gosiewski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - Mariusz Orzechowski, Kustosz Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan o. Aleksander Jacyniak SJ, Starosta Kętrzyński, Burmistrz Reszla, sołtysi okolicznych sołectw, członkowie Towarzystwa Miłośników Reszla i Okolic oraz miejscowa ludność . W sadzeniu drzewek udział wzięli wszyscy zebrani, a następnie odbyła się modlitwa, którą poprowadził Arcybiskup Senior Edmund Piszcz. Uczestnicy uroczystości udali się na teren szkółki leśnej w Świętej Lipce, gdzie podpisano „Akt posadzenia drzewek lipy drobnolistnej”, który przekazano Kustoszowi Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan.
Sadzonki lipy drobnolistnej (Tilia cordata) wyhodowano w szkółce leśnej Święta Lipka Nadleśnictwa Mrągowo, z nasion pobłogosławionych przez Papieża Franciszka, podczas audiencji 7 grudnia 2017 roku z olsztyńskimi leśnikami. Dnia 11 sierpnia 2018 roku, niesione w darach ołtarza przez Mariusza Orzechowskiego- Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, w trakcie uroczystości jubileuszowej pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza z okazji 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej, 400-lecia oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i jego następców oraz 125-lecia ukończenia Szkoły Muzycznej w Świętej Lipce przez Feliksa Nowowiejskiego, autora melodii do słynnej Roty.