Asset Publisher Asset Publisher

Historia Nadleśnictwa Mrągowo

Teren, na którym powstało dzisiejsze Nadleśnictwo Mrągowo nosił nazwę Galindii od nazwy pruskiego plemienia, zamieszkującego kiedyś te ziemie. Niedokończone badania archeologiczne potwierdziły, że na wyspie jeziora Czos znajdowała się osada Galindów. Ich siedliska zajął później zakon krzyżacki.

Zakon, chcąc zabezpieczyć swoje tereny podczas podboju ziem Prusów, zbudował drewnianą strażnicę przy drodze do Szestna miedzy dwoma jeziorami. Wiele lat później, najprawdopodobniej w 1348 roku, przy strażnicy zaczęli osiedlać się Mazurzy. Powstała wtedy osada o nazwie Sensburg. Wiadomo, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Johann von Sayn lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał miejscowości prawa miejskie. Wraz z dokumentem nadawczym przekazano miastu 2 688 ha ziemi (160 włók). Prawo chełmińskie zobowiązywało miasto do utrzymania siły zbrojnej (6 zbrojnych konnych w razie zagrożenia wojną). Przywilej określał też powinności czynszowe i zezwalał na organizowanie przez miasto corocznych jarmarków św. Marcina, które odbywały się 11 listopada.

Po rozbiorach Polski nastąpiła epoka kampanii napoleońskich. Mimo iż szlak pochodu wojsk napoleońskich nie przechodził przez Mrągowo, mieszkańcy musieli dostarczyć dla wojsk pruskich pięć koni, paszę oraz żyto.

W II poł. XIX wieku Mrągowo intensywnie rozwijało się gospodarczo. Duży wpływ na to miała rewolucja naukowo-techniczna. Ówczesny starosta zadbał o budowę dróg. W 1870 powstała droga do Kętrzyna, w 1874 roku do Biskupca, a w latach 1887-1889 do Mikołajek przez Baranowo.

W 1945 roku z lasów dawnego Nadleśnictwa Ganten utworzono Nadleśnictwo Sorkwity z siedzibą w Sorkwitach. W 1946 r. opracowano przybliżoną tabelę klas wieku bardzo ogólnie informującą o stanie zasobów drzewnych. Była ona podstawą gospodarki i ustalenia rozmiaru użytkowania. W skład ówczesnego Nadleśnictwa weszły dawne lasy państwowe o powierzchni 600 ha, lasy obszarnicze o powierzchni 3500 ha, 600 ha lasów komunalnych oraz 1603,53 ha lasów opuszczonych średniej i drobnej własności przejęte na mocy dekretu. W roku 1958 po zlikwidowaniu Rejonu Lasów Państwowych w Mrągowie siedzibę Nadleśnictwa przeniesiono do Mrągowa.

W wyniku reorganizacji z 1973 roku do nadleśnictwa Mrągowo jako obręb włączono część dawnego nadleśnictwa Sadłowo.

Obręb Gązwa został utworzony dopiero z dniem 1.I. 1987 roku w trakcie II rewizji urządzania lasu. W jego skład weszły lasy obrębu Mrągowo o powierzchni 5222,60 ha, obrębu Sadłowo 795,81 ha oraz 975,35 ha z Nadleśnictwa Srokowo.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

POLSKO-NIEMIECKIE SPRZĄTANIE CMENTARZA

POLSKO-NIEMIECKIE SPRZĄTANIE CMENTARZA

Spacerując po lesie możemy natknąć się nie tylko na ciekawostki przyrodnicze ale także na coś co może pobudzić do refleksji i wspomnień historycznych, czyli cmentarze i mogiły. Często położone są one w trudno dostępnych miejscach, w środku lasu z dala od ścieżek i dróg leśnych.  Dawniej nie było cmentarzy takich jak dzisiaj. Ludzi grzebano przy rodzinnych posiadłościach lub w lesie. Miejsca te  ulegają zapomnieniu. Dzisiaj najczęściej takimi miejscami zajmują się miejscowi leśniczowie.

Na terenie Nadleśnictwa Mragowo znajduje się 25 cmentarzy i mogił. Większość z nich jest z początku XIX wieku i każde takie miejsce ma swoją historię. Na terenie nadleśnictwa  znajduje się również cmentarzysko kurhanowe  pochodzące ze schyłku epoki brązu i początku epoki żelaza. Cmentarzysko to możemy odwiedzić na terenie Leśnictwa Reszel w okolicach wsi Samławki.

Jednym z takich zapomnianych miejsc, jest cmentarz ewangelicki w Leśnictwie Borowo w okolicy miejscowości Wola Marudzka. Z inicjatywy Pastora Krzysztofa Mutschmanna z Kościoła ewangelicko - augsburskiego w Sorkwitach oraz Antoniego Karasia byłego starosty powiatu mrągowskiego a zarazem byłego leśniczego Nadleśnictwa Mrągowo, dzieci ze szkoły w Sorkwitach wraz ze swoimi rówieśnikami z Niemiec z wyspy Sylt, posprzątały cmentarz ewangelicki znajdujący się na terenie nadleśnictwa. Cmentarz został wykoszony przez naszych pracowników, a następnie dzieci oczyściły go z gałęzi i liści przy nagrobkach. Wspólnie poprawiono tablice kamienne oraz słupki płotu otaczającego cmentarz.  Dzięki zaangażowaniu dzieci, nauczycieli i pracowników LP ponownie udało się ocalić to miejsce od zapomnienia.

Bardzo dziękujemy wszystkim za wykonaną pracę i zapraszamy do kolejnych takich międzynarodowych inicjatyw, gdzie dzieci z Polski i Niemiec wspólnie posprzątają

cmentarz ewangelicki.

Niestety większość  cmentarzy i mogił jest w kiepskim stanie. Często są to pozostałości po grobach.  Pracownicy naszego nadleśnictwa starają się aby nie były zapomniane, a dzięki takim inicjatywom i wsparciu miejscowej ludności zostają odnowione.