Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wyrwij się do lasu dzięki czaswlas.pl

Wyrwij się do lasu dzięki czaswlas.pl

Lasy Państwowe, wychodząc naprzeciw potrzebom poznawania lasu w różnych jego aspektach, zapraszają do korzystania z serwisu czaswlas.pl w nowej odsłonie. Znajdziecie tu miejsca do biwakowania i kempingów, ośrodki wypoczynkowe i kwatery położone na terenie LP, szlaki piesze, rowerowe i konne, a także parkingi, punkty widokowe, obiekty historyczne i inne atrakcje we wszystkich zielonych zakątkach kraju.


Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe leśnemu przewodnikowi turystycznemu czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. – Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom - zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach - wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. - Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.


W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, połączonej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np:
•    parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód;
•    szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne, które zapewnią po drodze najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji;
•    ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy;
•    punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;
•    miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze nieco odpocząć, a często też rozpalić ognisko czy skorzystać z toalety.
•    pomniki przyrody, miejsca historyczne;


Opisy ponad 17 tys. obiektów oraz ich zdjęcia są na bieżąco aktualizowane.

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody.


Polecamy również stronę Bank Danych o Lasach oraz aplikacje mobilną mBDL. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, twórcy BDL, informują: „Głównym celem Banku Danych o Lasach jest dostarczanie informacji o gospodarce leśnej, stanie lasu oraz zmian stanu w lasach wszystkich form własności. Informacje te powiązane są z danymi z zakresu ochrony przyrody i stanu środowiska przyrodniczego. Potencjalnymi beneficjentami Banku Danych o Lasach są różne szczeble organizacji i zarządzania w leśnictwie, ochrona środowiska, nauka jak i społeczeństwo. Bank dostarcza informacji na potrzeby statystyki publicznej, krajowej jak międzynarodowej, a także planowania przestrzennego.”

A zatem CZAS W LAS!