Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Spacer z leśnikiem

Spacer z leśnikiem

W minioną sobotę, 26 marca, odbył się na wyjątkowy spacer w miłym towarzystwie. Leśnicy z 429 nadleśnictw w Polsce zaprosili na wspólną przechadzkę po pięknych, polskich lasach. Wydarzenie jest organizowane jako kontynuacja obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów.

Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Samo przebywanie w lesie niesie ze sobą szereg korzyści - obniża poziom kortyzolu (nazywanego hormonem stresu), zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. To doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

A spacerować jest gdzie – lasy zajmują już 1/3 powierzchni kraju. Do dyspozycji społeczeństwa leśnicy oddali i utrzymują ponad 20 000 km szlaków pieszych, prawie 4000 km szlaków rowerowych, około 3200 parkingów leśnych i miejsc postoju oraz ponad 600 pól biwakowych i obozowisk. W ramach bezpłatnej oferty edukacyjnej Lasy Państwowe udostępniają ponad 1000 ścieżek dydaktycznych, blisko 600 wiat edukacyjnych oraz ponad 300 izb edukacyjnych oraz ośrodków edukacji leśnej. Co ciekawe, wystarczy zalewie godzina, by dotrzeć do lasu z każdego miejsca w Polsce!

Nadleśnictwo Mrągowo zaprosiło na spacer ścieżką pomiędzy jeziorami Sutapie Małe i Czos. Trasę prawie 3-kilometrową pokonało 10 osób, które nie wystraszyły się wcześniejszej deszczowej pogody. Poruszane były tematy przyrodnicze i gospodarcze, na które odpowiadali miejscowy leśniczy oraz edukator z Nadleśnictwa Mrągowo. W miłej atmosferze spędziliśmy prawie dwie godziny.

Zachęcamy do codziennego korzystania z lasu, a także na kolejne akcje Nadleśnictwa Mrągowo.