Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Na pomoc pszczołom - szkolenie na temat warrozy

Na pomoc pszczołom - szkolenie na temat warrozy

W imieniu Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zapraszamy na szkolenie e-learningowe pod tytułem:

„Dobre praktyki pszczelarskie – skuteczne i bezpieczne zwalczanie warrozy pszczół”,

które będzie dostępne na platformie moodle.wmodr.pl od 20 stycznia do 20 marca 2022 r.

Szczegółowe informacje, w tym link do rejestracji, można uzyskać u Pani Joanny Zaruckiej, kom. 665 892 879, e-mail: j.zarucka@w-modr.pl

Dlaczego to tak ważny temat?

Warroza jest choroba roztoczową  powodowaną przez roztocze o nazwie Varroa Destructor . Powoduje ono ogromne straty w pogłowiu rodzin pszczelich oraz przenosi liczne choroby. W Polsce odnotowano pierwszy przypadek w 1980 roku w okolicach Lublina i od tego czasu walka z warrozą wpisała się na stałe w życie polskich pszczelarzy. Roztocza posiadają niewielu naturalnych wrogów, którzy mogliby powstrzymać rozprzestrzenianie się pasożytów, a ich zwalczanie należy prowadzić regularnie – pszczoły nie nabierają odporności ani nie posiadają żadnych mechanizmów obronnych.

Na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo jest zlokalizowanych wiele pasiek.

Pszczoły przyczyniają się do zapylania kwiatów leśnych, a dzięki ich obfitości mamy różne odmiany miodu leśnego. Miód leśny z borowych okolic Gant będzie miał aromat borówki, malin, a także żywicy, natomiast miód spod lasowych Samławek będzie złożony z nektaru wiosennych miodunek, jasnoty, topoli, krzewów owocowych i spadzi liściastej. Jeszcze inaczej będzie smakował miód sierpniowy z pasieki usadowionej na wrzosowisku.

Miód leśny uchodzi za jeden z najzdrowszych z powodu najmniejszej ilości zanieczyszczeń. Jest klasyfikowany do miodów nektarowo-spadziowych, dlatego nazywany jest miodem „2w1”.

Dbajmy o naszych pracowitych przyjaciół, chrońmy je przed warrozą - najgroźniejszą chorobą pszczół, a odwdzięczą się nam płynnym złotem mazurskich lasów i łąk.