Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Akcja "Łączą nas drzewa"

Akcja "Łączą nas drzewa"

5 maja br. z inicjatywy Pana Edwarda Siarki, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, została przeprowadzona ogólnopolska akcja społeczna pt. „Łączą nas drzewa”. Akcja ta zamknęła mragowski sezon sadzenia lasu.

Na powierzchnię w leśnictwie Borowo przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowie i z wielkim entuzjazmem, pod nadzorem pracowników Nadleśnictwa Mrągowo, sadzili dwuletnie dęby. W trakcie sadzenia odpowiadaliśmy na wiele pytań dotyczących lasu i przyrody, a otaczający drzewostan co i rusz podsuwał nowe pytania. Jedna dziewczynka zmartwiona była małymi sadzonkami. Chciałabym jej zadedykować cytat kolegi leśnika:

"W najmniejszym nawet żywym organizmie tkwić może niezwykły, nieokiełznany potencjał. To co widzimy na pierwszy rzut oka to tylko zewnętrzna powierzchowność - nieokazała część wegetatywna na nieprzyjaznej skorupie mineralnej. Jednakże ważne to co w głębi. Silny korzeń, w którym drzemie potencjał osmotyczny. To on wykorzysta zasoby z głębi ziemi podane na tacy przez kapilarne właściwości frakcji ilasto-pylastej. By wyrosło piękne dorodne drzewo, na chwałę lasu i matki natury".